Dobrý den , v okruhu topení používám oběhové čerpadlo GRUNFOS 25-40 , jedná se o přízemní dům kombinace podlahové topení ( to má své čerpadlo a rozdělovač ) a radiátory . Zdroj tepla je modifikované ASG 24 s SCMI 01 jako sekundární řízení . Pomůžu si nějak když vyměním čerpadlo za - předpokládám - výkonnější ? Např. 25-60 či 25-80 ? Elektronické čerpadla jsou vhodná ? Mají funkce AUTOADAPT - jestli toto není spíše nevýhoda ? Jaké čerpadla používáte vy ? Děkuji za cenné rady .
Vobec sa v cerpadlach nevyznam a neviem co hovoria tie ich cisla. Ja som osobne pri zmene z ~600 na ~1000l/hod nepozoroval nejaky rozdiel v COP alebo len minimalny. Prikon obehovky siel z nejakych 25W na 40W. Dvihal som to primarne ako poistku pred zamrznutim pri defroste. Cim narazam na druhu cast Vasho prispevku - autoadapt a podobne kraviny - nepouzivat. Dvihal som prietok z 600 na 1000, rozdielu v COP som si nevsimol (cim netvrdim ze tam nie je). Co som si vsimol viac je moj pokojny spanok, ze mi to (snad) nezamrzne. Takze na prietok bacha.
Ked uz sme ale v teme obehoviek - aku mate skusenost s hlucnostou? Ja mam nejake Optiline (netusim co to je za znacka) a na tych 40W to uz je pocut bzucat cez zavrete dvere. Vzhladom na miernu reorganizaciu mojho baraku (loznice sla blizsie k technickej miestnosti) mi to zacina vadit a dumam ci vymena nieco vyriesi.
Slyším jen hluk vody v potrubí. A to mám starší Wilo, tuším 25-80, které jede 1250l/hod. Je ale zavřené v hydroboxu. Čerpadlo jsem slyšel jen u krbovek při testu výpadku el. - kdy modifikovaná sinusoida v záložním zdroji způsobovala vrčení čerpadla. Ve swepu jsem vždy komplet předal teplo do vody - výstup chladiva byl +- zpátečka vody. Fyzikálně nemůže mít průtok vliv na výkon - pokud vždy dojde k předání tepla. Spíš bych se při vyšším průtoku obával většího zkreslení výpočtu - pokud nejsou čidla kalibrovaná, protože odchylka delta T bude násobena vyšším průtokem.
U modifikované klimy je důležité mít dostatečný průtok. Nepíšete, proč chcete měnit čerpadlo. Označení 25-40 znamená připojovací průměr a výtlačnou výšku v decimetrech. Takže 25-60 bude výkonnější - vyšší průtok. Průtokové diagramy jsou dostupné u každého normálního výrobce. Já se budu opakovat, že za normální v dnešní době považuji hlavně Grundfos a Wilo. Autoadapt u Grundfosu bych určitě nedoporučil - mění průtok podle proporcionálního tlaku, takže pokud požijete na radiátorech termoventily, které se přivřou, sníží se i průtok. Umí sice i konstantní tlak, ale opět se mění průtok, jak se mění teplota vody. Což je při odmrazování vysoce nežádoucí. Je takové zelené kurvítko. Příkon čerpadel šel hodně dolů, takže z dřívějších 100-120W jsme na 15-20W pro 25-60, takže nějaké další úspory s autoadaptem bych vůbec neřešil, ani pokud by to šlo. Co jsem u Grundfos Alpha L1 využil bylo řízení O-10V, kdy jsem při odmrazování spínal maximální otáčky.
mám DAB čerpadlo už od počátku přestavby na akumulační kotelnu, asi 3 roky zpět jsem klasiku vyměnil za elektronickou Evostu a neměl jsem nikdy problém se spolehlivostí. Jak ti mohlo zatéct do elektroniky, když není vinutí cívek ve vodním okruhu?
před týdnem mi odešlo čerpadlo v laddomatu 21. je tam motor s turbinou wilo řada star. Litaly pojistky az v HDS.Takze ani willo není záruka spolehlivosti.
ps. ještě info, koupil jsem na Bazoši ojeté wilo a laddomat repasoval. ikdyz jsem doma měl 2 čerpadla a otec 1, nešly použit. některé typy měly jinou rozteč otvorů pro šrouby od 70mm, kterou má wilo, ale to hlavní, wilo točí motor doprava,ostatní se točí doleva. Což by mohl být problém (grunfos, DAB,....)
Dobrý den , děkuji za reakci na můj dotaz . Nicméně v čem je vámi používané čerpadlo lepší než to stávající co mám já GRUNFOS 25-40 ? Pomůžu si v něčem ? Neumím porovnat . Děkuji T.