Dobrý den , v jiném vlákně je popisováno řízení modifikované klimatizace bez SCMI . Jaké máte kdo zkušenosti při ovládání ASGE pomocí SCMI - řídíte na výstupní vodu anebo nadřazeným řízení 0-10V ? Provozoval jsem první rok řízení na výstupní vodu ( TČ jelo svým životem , po dosažení požadované teploty v místnosti pokojový termostat jednotku vypnul ) . Další rok jsem přidal nadřazené řízení 0-10V ,ale něco dělám špatně protože čerpadlo jede skoro celý den , doma zima , výkon požadovaný skáče 50% za 30 sekund 70% za dalších 30 sekund 20% - jako na houpačce a doma zima . Tak jsem to vrátil zpět na výstupní vodu . Můžu poprosit jak to máte řešeno vy ? Díky za info .
Jaké máte tepelné ztráty domu a jakou jednotku ASGE s SCMI používáte (typ)? Máte vypočítané, jaké náklady nael. vám toto řešení s jednoduchým řízením na teplotu vody v prvním roce provozování ušetřilo? Jednotkou pouze topíte nebo máte přes třícestný ventil nějak řešené i ohřívání TUV? děkuji
Dobrý den , tepelné ztráty nevím, počítal je v minulosti prodejce TČ na 12-14kw . ASGE 24 , SCMI 01.Ohřev jen topení ( 2/3 radiátor , 1/3 podlahovka ) . Při topení na teplou vodu ( nastavím 42st. ) jede OK vytopí dům , při mém pokusu o řízení 0-10V jede furt a doma zima .
No jak bych to řekl ...nechal jsem to jet , pouze při odtávání jsem pomáhal bivalentním zdrojem který se sepnul při odtávání venkovní jednotky při mínusových venkovních teplotách.
Rozumím , ale neumím najít závislost v rámci veličin pro řízení . Např 1V = tyto podmínky . Nadřazený systém umí číst teplotu v místnosti,teplotu venku , teplotu vody na výstupu a vstupu do SWEPu. Je to pro mne pokus a omyl .
Asi by bolo dobre definovat, co myslis pod "to me rizeni". Mas nejake PLC co si si sam programoval, alebo nejaky univerzal termostat s 0-10V vystupom, atd... Myslim ze poradit tu ma kto, ale nemame vstupy, takze by som zacal tymto. K tomu rovno velkost domu, TZ, podlaha/radiatory, typ ASGE, proste komplet vstupy nech si tu teraz nevypisujeme 10x nez vsetko zistime.
Inak na linearnu rovnicu (teplota v baraku == nejake napatie 0-10V) som bezal prve 2 roky a proste to (zo zjavnych pricin) nefungovalo. Najlepsi rozumny algoritmus regulacie som tu nedavno popisal a Ales to ma podobne, staci prejst forum.
Jo, vstupy vidim, sorry. 11 kW v radiatoroch a ASGE24 bude podla mna problem a to fest, vidim co moje asge robi v mrazoch ked ohrieva bojler (teplota vody 45-50st) a tam to uz stoji zaprd. Aka je teplota vody do radiatorov v mrazoch?
Teplota 42stupnu výstup voda do topení kombinace radiátor/podlahovka dům vytopí v pohodě i v mrazech ( -7 míň stupňů myslím ani nebylo ) . Aspoň toto je funkční při topení na výstupní vodu - SCMI není řízeno , žije svým životem ale také na 100% výkonu . Jde mi o alespoň kopii toho jak má někdo probádáno v závislosti řízení např. 5V pustím když je venkovní či vnitřní teplota XY , stačí mi vzoreček podle kterého to řídíte u Vás . Děkuju
Takto to ale nebude fungovat, ani moje prve riadenie nebolo ciste vazba (vonkajsia_teplota->x Volt), vzdy sa brala do uvahy teplota interieru.
Najprimitivnejsie riadenie je podla mna toto:
- dokym je teplota v interieri nizsia ako pozadovana, zvysujem napatie - ked je vyssia, znizujem napatie
Treba ist po malych krokoch aby ta jednotka hned nevyletela na 100% a potom zase nesla k nule a nevypla. Radiatory do toho ale asi hodia vidle, ja mam len podlahy (takze velku zotrvacnost).
Ani takto to samozrejme nebude fungovat dobre, spravna cesta je riadit teplotu vody podla vonkajsej a vnutornej teploty, kedy:
- ekvitermnou krivkou podla vonkajsej teploty urcit pribliznu potrebnu teplotu vody T_v (idealne o 1-2 stupne viac ako je realita) - dvihat prikon dokym nie je dosiahnuta pozadovana T_v - znizovat prikon ked je prekrocena T_v - a finalne - znizovat pozadovanu T_v pokial je dosiahnuta pozadovana teplota interieru (toto robim linearnou konstantou, treba si odladit na svojom baraku, ja znizujem vodu o 1st pri rozdieli v interieri 0.1st a o 4st pri rozdieli 0.3st.)
Resume - je to individualne pre kazdu instalaciu a clovek si to musi nejak odladit.
Co sa tyka TUV, vobec by som sa do toho s takto poddimenzovanou jednotkou nepustal. Naklady budu 30 tisic+ (zasobnik, trojcestak), riadenie este zlozitejsie a pouzitelne to bude len jaro-podzim mimo hlavnu vykurovaciu sezonu (ptz. asge zjavne ten barak nestiha). Za 30k by mozno siel poriesit FVE ohrev bojleru.
Aha, ty TZ jsem přehlédnul. TZ 12-14kW budou opravdu problém. Kolem nuly jsou TZ domu kolem 7kW, což je tak max. limit ASGE 24. Vyřiďte prodejci, že je idiot. Pokud vám vypočítal uvedené TZ a následně prodal TČ do 0st. V podstatě pod 0st nastavte 10v, což je zřejmě režim, ve kterém to jede na konstantní teplotu 42st. Je třeba jednotka min. o 50% výkonnější-36. Regulace se může snažit o něco, co nelze regulovat. Proto to nefunguje. Standardně se TČ s bivalencí dimenzují na -7. Dušan i já preferujeme cestu předimenzováni. Podle našich "pravidel" by bylo třeba jednotku 48...
Prodejce není idiot , idiot jsem já . Myslel jsem že to bude stačit , nepočítal jsem s realizací podkrovky a možností ohřevu TUV ( teď neohřívám jen zvažuju a čtu zde možnosti ) . Jako variantu vidím i možnost připojení dalšího stroje s výměníkem do kaskády. Stačí nějaká low price překopaná klima která by "pomohla" při nestíhání stávající jednotky . Nicméně teď potřebuju radu jak na řízení vstupem 0-10 V SCMI když jednotka 85% provozu stíhá při provozu na teplou vodu. Děkuju
Pisem to vyssie. Ako pokus - pridavat kym je zima, uberat ked je teplo. Krok o ktory sa pridava nastavit nejak rozumne, aby jednotka z 0 na 100 sla povedzme 1-2 hodiny (a doladit potom podla toho ako sa to bude realne chovat). Takto som vydrzal zit 2 roky nez som to prerobil na detailnejsie riadenie.
Pripadne to este okorenit PID regulaciou (je to len vzorec), ale osobne s tym nemam skusenost, resp. mam a nikdy som sa nezbavil drastickych prekmitov, tak som sa na to vysral.
Kaskádu provozuje Therm-před pár dny o tom tady psal. Já bych volil silnější jednotku. Tahle je hodně poddimenzovaná. To, že stíhá na pevnou teplotu, bude vykoupeno nižší účinností v režimu pod 5st. Jak teda jela dnes v noci, kdy bylo -8? Máte nějaké měření/logování příkonu a teplot? K vlastnímu řízení je třeba znát nebo naladit vztah mezi venkovní teplotou a teplotou vody a vnitřní teplotou. A podle toho přidávat nebo ubírat napětí 0.5-10V. Při kombinaci s podlahami musí být nějaký 3cesťák, který opět zřejmě něco reguluje-nebo jde do podlah 42st?, příp. jiná konstantní teplota? K té stávající regulaci jste pořád nic nenapsal-jestli tam tedy je(značka), nebo není. Ale jak jsem psal, vlastní řízení bude mít smysl pouze v plusových teplotách. Od 0st níže pojede stávající jednotka na max. Nejdříve řešit způsob pokrytí TZ a pak otázku regulace - stávající/vlastní.