Zvažuji výrobu trubkového výměníku , výkon 5kw , nerezová 20l nádoba, uvnitř X metrů stočené 6 nebo 8mm měděné trubky. Výhoda proti deskovému výměníku , snad žádné ryziko zamrzání při defrostu .
Trubkový se prodává - a je to jak píšeš - trubka v trubce. Dřív jsem chtěl řešit také malou nádrž na zpátečce a vést skrz ní hada z tenké trubky a pak do swepu. Tzn. ne výměník, ale pojistku při defrostu. Pak jsem se na to vykašlal - swep mi prasknul asi hlavně kvůli nízkému průtoku. Tak jsem raději koupil výkonnější oběhové čerpadlo.
Trubkový výměník v nádobě není určitě bezpečnější než deskový, dochází k lomu trubek vlivem pulzací v potrubí a také k elektrochemické korozi. Pokud je v nádobě hořčíková anoda, měď se postupně obalí hořčíkem, který zhoršuje prostup tepla - ověřeno. Jinak odzkoušeno 8m Cu trubky 18x1mm na výkon 7kW, ale je to hrana. Používám pro TČ výměníky vlastní konstrukce, které 100% nedovolí úniku chladiva do vody a obráceně ani při poruše a vydrží i několikeré zamrznutí, mají ale i své nevýhody - velikost a cena, konstrukce je ale velmi jednoduchá a dá se vytvořit i na "koleně", na 5kW je na tento výměník potřeba 25m Cu trubky 12mm a 25m Cu trubky 8mm + další materiál.
Použil jsem na výměník 7,8kW CU trubku 16x1mm v délce 25m.Do nerezové nádoby 85litrů jsem hořčíkovou anodu nakonec nedával,takto to provozuji 3sezonu do podlahového topení.Začínal jsem se swepem,ale z důvodu obavy o možném prasknutí toto předělal.
Výroba závitového výměníku - navinout Cu trubku 12mm na ocelovou trubku 110mm pěkně závit vedle závitu-8.3m. Potom pomocí kulatiny nebo tvrdé Cu trubky 12mm postupně rozvádět závity, aby vznikla mezera a do ní postupně natlačit Cu trubku 8mm, nechat volné konce a zamáčknout. Mezi dotýkající se trubky nakapat pájecí kapalinu (chlorid zinečnatý) nahřát a zapájet pájkou sn97cu3. Jeden takový výměník má výkon cca 2kW, spojit paralelně do baterie dle výkonu. Původně vyráběno pro rekuperací tepla z chladicích zařízení, vlastní vzor, vyrábíme částečně strojně, zkoušeli jsme i zplacatěné trubky, nevýhody výše.
Neděláme to na kšeft, je to jenom inspirace, individuálně, přijde na cca 12000 Kč, je ale nutné vědět na jakou klimu, např. Sinclair 13BIS2 t.j. 3,5kW dává v plném výkonu do topení skoro 8kW a na tuto hodnotu musí být výměník dimenzován. Jak jsem již popsal, jeden válec smotané a spájené trubky 8,3m má výkon 2kW, samotný stojí 3000,- + materiál a práce na spojení do baterie, na 4kW stačí dva, na 5kW už tři. Pozor, jsou to orientační ceny bez DPH 21%.
možná hloupá otázka, chladící okruh se připojuje do slabšího průměru? Zkoušel jste i větší výměník (delší trubkou) nebo je lepší dát více paralelně? Vodní okruh u baterií zapojujete také paralelně nebo do série?
Samozřejmě slabší trubka chladivo, vše paralelně, pro větší průtoky i z trubek 16+10mm, 100% protiproud, mám i s délkou 12,5m 16+10 - 4ks paralelně pro výkon 14kW - funkční na modifikaci 15 roků -průtok 2500l/hod.
Nemáte niekto skúsenosť so systémom ako majú boilery s TČ kde je medená trubka obmotaná zvonka okolo boilera. Neviem sa k tomu dopátrať ale pri obrázkoch v reze to vyzerá len že zvonka na nerez alebo smaltovanú nádobu je natočená medená trubka. Ale či je tam nejaký pevný spoj medzi nádobou a hadom??
Naskytla se mi možnost pořídit 125l Dražice s 1,25m2 výměníkem, Šlo by do příruby namontovat měděni vymenik a vodu v bojleru nechat stojatou v atmosférické tlaku topení napojit na výměník bojleru.
Rád bych obnovil tohle vlákno, doma mi jede Matrix 2 do sweepu. Max .spokojenost. Ale potřeboval bych trubkový vymenik na 09 klimu. V prostoru není problém, vymenik bude ve sklepě. Tak přemýšlím že bych trubky nechal v původním průměru svitku,asi se to bude líp pájet. Jaké průměry a délky použít?