Dobrý den, chtěl bych se s Vámi podělit o své řešení přestavby klimatizace na topení vzduch voda a chlazení vzduch vzduch. Předem bych velice rád poděkoval za existenci této diskuzní platformy a za příspěvky diskutujících, které mi částečně pomohli vyřešit nejedno úskalí mé modifikace.
Mám novostavbu (6let) RD v nízkoenergetickém standardu s vypočtenou tepelnou ztrátou cca 8kw. Možná se tato hodnota zdá jako vysoká ale musím upozornit, že jde o přízemní dům o podlahové ploše cca 165m2 a navazující garáž( dílny) s podlahovou plochou 88m2. Vše,včetně garáží, vytápěno prostřednictvím podlahového topení. Topení do loňské zimy řešeno el kotlem a krbem.
Požadavky, které jsem si kladl na svůj nový systém: Topení do všech podlah TČ(resp modifikací klima) systémem vzduch voda. Chlazení vzduch vzduch v garáži a dílně. Topení vzduch vzduch v garáži a dílně, kdy v přechodných obdobích je dle mého názoru výrazně efektivnější krátkodobé spuštění topení vzduch vzduch, než natápění X tun betonu v podlaze vodou s efektem dlouhého náběhu reálného topení. No a pokud možno i ohřev TUV. Poslední, ale velice důležitým požadavkem byla odolnost systému- výměníku, při defrostu a to i při nečekaných poruchách typu, oběhové čerpadlo, tlakové či průtokové spínače atd. To vše s jednou venkovní jednotkou a minimální elektronikou ve smyslu sofistikovaných řešení IT, PLC ardurino a dalších. Nic proti těmto (chytrým) automatizacím a řešením. Nicméně ze své praxe vím, že právě toto bývá úzké hrdlo jak ve spolehlivosti , tak i v obsluze pro technicky méně zdatné v domácnosti. Takže jsem chtěl systém takzvaně blbuvzdorný, kdy lze přepínat mezi jednotlivými režimy stiskem jednoho tlačítka. Mideu alleasy PRO, v Čechách zřejmě prodávanou jako Nordic PRO, jsem si zvolil po pečlivé úvaze z důvodu dvousťupnového kompresoru, EEV, nízké hlučnosti, slušně řešené logiky defrostu a samozřejmě rozumné ceny.
Předem chci říct , že naplnit všechny mé vlastní požadavky nebylo zrovna jednoduché a vyžádalo si to spoustu testů, pokusů, omylů i předělávání.
Nicméně dnes již mohu s klidným svědomím prohlásit, že systém je funkční a splňuje mé požadavky.
Ve zkratce technický popis: Venkovní jednotka-vedení chladiva-rozdělovač chladiva(kapalina i plyn ovšem s různým dimenzováním)- SWEP paralelně s vnitřní jednotkou klima-upravený selenoid ventil na vedení plyného chladiva před vnitřní jednotkou- upravený selenoid ventil na kapalném vedení chladiva u SWEP. No a elektronické srdce celého systému vlastní konstrukce.
Systém funguje tak, že při požadavku na chlazení se vychází z původních hodnot ele vnitřní jednotky, oběhové čerpadlo za běžných okolností neběží a chlazeno je prostřednictvím vzduch vzduch, kdy chladivo proudí přes vnitřní jednotku. Při požadavku na topení jde chladivo přes SWEP do vody a elektronika posunuje hodnoty senzorů a vypíná vnitřní jednotku. Při defrostu je chladivo opět vedeno do vnitřní jednotky klima a odebírá energii na defrost ze vzduchu a nikoliv z vody. Riziko zamrznutí SWEPU je prakticky nulové, kdy ani při simulaci různých poruch jsem nedosáhl nižší teploty chladiva ve SWEPu než 8C. Při požadavku na topení vzduch vzduch je opět chladivo vedeno do vnitřní jednotky klimatizace a elektronika odblokuje ventilátor a připojí senzory s původními hodnotami. Regulace topení(u požadavku na topení do podlah) je řešena prostorovým termostatem resp termostaty s dvojím posunem nastavené teploty vody dle venkovní teploty.
Jen pro případné "rýpaly" doplním informaci, že mám příslušné oprávnění i certifikace pro práce s F-plyny, svařovací průkaz a i vyhlášku 50