Dobrý den , prosím zkušenější o radu doporučení. Provozuji ASGE ( číslo bohužel nevím myslím že 24 ) + SCMI 01. Jednotka je řízena SCMI 01 bez nadřazené logiky. Nově jsem nainstaloval 1f tuya smart meter který ONLINE zobrazuje aktuální spotřebu . Okamžitá spotřeba se pohybuje cca 4kw , jednotka jede na 100% , teplota cílová hodnota nastavena na 37st. Dům 180m2 1/3 podlahovky(míchací zařízení , rozdělovač ) + 2/3 radiátory . Zapnutí a vypnutí SCMI pomocí kontaktu na kterém je připíchnutý termostat . Čidlo je umístěno na trubce vratky topení u výměniku .Na výstupu a vstupu deskového výměníku mám digitální teploměry. Výstup z výměníku cca 40st. A teď ten dotaz , kde má být čidlo z SCMI - na radiátorové trubce vstupu do výměníku nebo na výstupu ? Proč to jede v kuse na 100% ? Děkuji za konstruktivní poznatky , případné dotazy zodpovím . P.s. kolik má vlastně ASGE 24 příkon / výkon , max/min ? Do kolika venkovních stupňů je stavěna ?
Začal bych tím, jaké jsou tepelné ztráty domu. Jednotka jede na teplotu, na kterou je v SCMI nastavena. Typ ASGE je napsaný na štítku na venkovní jednotce. Příkon 4kW nebude ASGE 24 - podle mě. Provozuje ji Dušan, možná přidá info. Já bych odhadoval tak 2,5kW, možná 3kW při overload. Podle čidla teploty vody se řídí výkon. Pokud je čidlo na vratce, logicky bude topit, dokud nebude na vratce uvedených 37st. Což asi nikdy nebude, proto jede pořád na 100%. Čidlo má být tam, kde chci tu cílovou teplotu mít. Doporučuji topnou. Na vratce jsou velké časové posuny, což může způsobit rozkmitání. ASGE 24 má max. výkon 8kW - tuším při +7st venku.
Dobrý den , poprosím uživatele podobné konfigurace ASGE + SCMI - kde máte umístěno čidlo - na vstupu či na výstupu ze swepu ( topné vody ) a proč ? Děkuji moc . T.
provozuji čtvrtou sezónu ASGE 24BI+SCMI do opravdu velkých radiátorů, akorát regulováno v podřízeném režimu 0-10V, jelikož řízení na teplotu výstupní vody (T+) sice tak nějak fungovalo, ale první sezónu se moc neosvědčilo - velké kolísání teploty výstupní vody, opakované zbytečné rozkmitání procentuálního chodu jednotky, následné překmity teploty a o mnoho častější odmražování. Po změně na řízení 0-10V toto vše ustalo, jednotka se uklidnila a spotřeba šla o cca 20% dolů, při mnohem větším teplotním komfortu. Čidla teplot na výměníku zůstala pořád na stejném místě a byla původně umístěná tuším dle návodu.. T1-vstup horkých par nahoře (tlustá trubka), T2-výstup topné vody z výměníku nahoře. Obojí připáskováno měděným páskem na trubky pár cm od výměníku pod izolací trubek. Pokud dobře pamatuji tak s nastavením překmitů při topení na teplotu výstupní vody se v scmi dalo dost doladit, ale byla to alchymie.. Ale na 100% to nikdy nejelo, a jestli je u vás dosaženo teploty nastavené vody (a ještě o pár stupňů víc) a jednotka pořád neubírá, tak to spíš vidím na velmi velkou ztrátu, kterou nelze pokrýt.
Při řízení jednotky na teplotu vody je vždy nějaky překmit podle nastavení scmi, u mě to bylo třeba i 2-3 stupně, než jednotka začla ubírat.. A řídí to čidlo T2, které musí být umístěné na výstupu teplé vody z výměníku, jinak to bude fungovat tak jak popisujete tzv.s obrovskou setrvačností.. Nevím co máte za výměník, ale myslím, že pokud měříte na jeho výstupu 40stupňů, tak na vratce do něj určitě 37 +2-3stupně určitě mít nebudete a proto jede jednotka pořád naplno.. Přendejte čidlo na výstup, nechte delší čas běžet a uvidíte jak při 40stupních už ubírá..
Jinak ještě řídit jednotu přes pokojový termostat on/off kontaktem je dost neekonomické, protože úplným vypnutí jednotky natvrdo jednotka už nic nedává, ale ztráta domu pořád stejně trvá, vše vychladne a pak, když temostat znovu sepne, tak jednotka musí vychladlý systém (vodu, radiátory, podlahy, i dům) znovu dohánět zbytečně vysokým výkonem s mnohem horším COP a i mnohem rychleji namrzá, což je taky zbytečná ztráta. Lepší je, zvlášť, když máte skoro všude podlahovku nastavit konstantní teplotu výstupní vody aby byla tepelná pohoda (to chce vyzkoušet v čase) a nechat čerpadlo řídit svůj výkon samo a když budou venku nižší teploty, tak maličko jenom tu teplotu párkrát za zimu zvednout, nebo naopak snížit..
Děkuji za jakékoliv postřehy a doporučení, pomoc . Stále se peru s provozem jednotky (jsem zadavatel hlavního dotazu ). Stav je následující ( a asi ne optimální ) . Čidlo T2 jsem dal na zpátečku ze SWEPu , nastavil teplotu 32stupňů . Jednotka se chová tak že vyběhne na maximum 100% výkonu, zde se drží cca hodinu kdy se začne vracet teplá zpátečka , jakmile se přibližuje teplota nastavená na zpátečce ( v mém případě je to 32 stupňů ) tak jednotka ubírá s tím že jede na cca 30% výkonu . Nicméně jak se začne ochlazovat - klesat teplota zpátečka opět vyběhne na maximum ( rozdíl mezi nastavenou a skutečnou teplotou je cca 2 stupně ) a takto to kmitá stále . Navíc je jednotka " hlídána" pokojovým termostatem který při natopení na natavenou teplotu v místnosti jednotku odstaví . Při hysterezi pokojového termostatu +-1 stupeň tak jednotka zapne či vypne za hodinu i 2x. Máte prosím pro mne nějaké doporučení jak necyklovat , jak to vymyslet lépe ? Moc děkuji za cenné rady a doporučení . Případně jak to máte u Vás ? Na jakou výstupní teplotu či zpátečky máte nastaveno ? Děkuji děkuji děkuji
Mám T2 na výstupu teplé vody z výměníku a vyzkoušeno, že se jednotka chovala mnohem lépe a ekonomicčtěji. Vysvětlím Vám proč..
Co si vzpomínám na dobu provozu v podřízeném režimu, tak mi jednotka oscilovala ve snaze vší silou udržet nastavenou teplotu vody procentuelně v rozmezí skoro 40% (dle venkovní teploty například 10%-50%) a tak nějak se motala kolem nastavené teploty vody +/- 2-4 stupně. Při této snaze nikdy neměla potřebu vyjet třeba ze 30% až na 80-100%, protože na to nikdy nedostala dost času, aby musela. Vždy stačilo, když postupně přidávala a když už bylo toto přidání třeba o 20% výš, teplota vody se začla zvedat a překmitla nastavenou a už zase ubírala a takhle pořád dokola. Vím, není to idealní, ale takové je holt řízení SCMI bez nadřazené regulace. Ale je to pořád lepší, než způsob který jste popsal Vy. Celý problém u Vás spočívá v setrvačnosti projevení změny teploty, protože oproti mě máte T2 na zpátečce a né na výstupu z výměníku. Projevení změny teploty je u vás v čase pomalé a proto jednotka stihne najet dokonce i naplno, tudíž úplně zbytečně neekonomicky (častěji i odmrazuje). Moje rada je, dejte T2 na výstup vody z výměníku. Kolísání teploty vody +/-4 stupně na teplotě vzduchu v místnostech díky akumulaci domu i podlahovky nejspíš ani nepoznáte a pojedete hospodárněji než nyní. ASGE 24 umí regulovat příkon v rozmezí cca 350w-3400w a to vám pŕi COP 2-4 (v závislosti na teplotě venku) dává výkonově obrovský prostor pro udrzení teploty vody. Proto není rozumné vzhledem k ekonomice provozu vypínat jednotku natvrdo pomoci termostatu. Zakladní myšlenka je ta, že dům má nějakou ztrátu, tato ztráta trvá v topné sezóně pořád. 24 hodin denně. Tuto ztrátu je potřeba dorovnat. Jedna možnost je dorovnat jí vyšším výkonem za kratší čas (to je váš případ), protože při překročení teploty v domě vypínáte a máte vypnuto úplně a pak dohaníte výkonem vyšším nebo je moznost druhá a to je udělat to výkonem přibližně rovnajícím se ztrátě, po celých 24hodin. Druhá možnost je mnohem lepší. Ať už hlediska ekonomiky ale i zbytečného netrápení jednotky, což obojí je u tepelného čerpadla obzvláště zásadní a i lepší pro tepelný konfort bez výkyv. Využijte této vlastnosti invertoru a regulujte teplotu v domě prozatimně pouze nastavením teploty výstupní vody na stálou hodnotu, která se osvědčí (chce to vyzkoušet) jako komfotní uvnitř, třeba, až bude delší dobu venkovní teplota vzduchu na průměru (při topné sezóně cca +3). A při větších a delších změnách venkovní teploty, teplotu vody lehce upravte nahoru nebo dolů. Velká tepelná setrvačnost domu a částečně i podlahovky vám mírné, třeba noční výkyvy venkovní teploty dokáže dozajista překlenout bez přílišného projevení se na teplotě uvnitř. Je to takové nouzové řešení, než třeba přejdete na řízení 0-10V v závislosti na vnitřní teplotě jako to mám já a které se mi po nekonečném laborování osvědčilo jako provozně úplně to nejúspornější. Základem aby tohle fungovalo ale je, dodávat nízkým výkonem rovnajícím se ztrátám teplo kontinuálně a pořád. Poznáte to nejen na peněžence, ale i na pohodlí.
Dobrý den , skvěle popsáno , moc děkuji za cenné rady a doporučení . Rád bych šel ve vašich šlépějích a poprosím Vás pokud by jste byl tak laskav a popsal i vaši regulaci - řízení 0-10V ( tu mám totiž také ale vyřadil jsem ji s ohledem na dlouhé prodlevy kdy na začátku skočilo 7 V ale než na tento požadavek řízení jednotka najela tak řídící systém vyhodnotil že jednotka nestíhá a nastavil 10V tzn. max a odtud potom jednotka ubírala ale v závěru běžela více času na 100% výkon ) . Děkuji moc .