K nezavaznemu pokecu - som na FB v skupine "tc svepomoci" a narazil som tam na ponuku invertorovych monoblokov za vcelku rozumne ceny - 8 kW za 40, 18 kW za 80.
Ja moc nie som priaznivec monoblokov, nemam dobry pocit z vody vonku, ale pre niekoho to moze byt zaujimava alternativa. Pripadne pridat nejaky vymennik voda-voda za par tisic a do vonkajsieho okruhu dat nemrzku a do vnutorneho len cistu vodu (a zmierit sa s mierne znizenym COP z dovodu zdvojenia vymennikov a nemrzky s horsim prestupom tepla).
Vozi to sem nejaky ostravak. Malo by to mat 485 a k tomu je od nich priamo krabicka kde bezi tuya, ktora tomu robi klikatko/wifi gateway.
Blizsie detaily neviem, ale skusim zistit, lebo ma to sameho zaujima. Ta tyua nejake moznosti externeho riadenia asi otvori, ale otazka je ako velmi. Ja sa o to zaujimam skor len tak okrajovo so zaujimavosti, aby som bol pripraveny keby mi jedneho dna chcipla asge, ake su moznosti.
V té skupině také jsem. Za mě je problém zrovna ta Tuya, což je strašný čísnký odpad. Vpodstatě na tom nefungují ani led žárovky, takže u TČ si to nedokážu představit. Cena je směšná...za tu 8kW chce myslím kolem 40tis. a na to, že to má umět i ekviterm.
Reakcia od dovozcu do CR - "Komunikace přes RS485 je možná, nicméně je vždy zapotřebí podat výrobci čárový kód konkrétního čerpadla a on zpátky pošle instrukce pro daný stroj.". Dalej som nepatral.
Ty topné křivky v mrazech mi připadají dost optimistické. Zřejmě je třeba použít CN koeficient. Na druhou stranu, pokud platí min. příkon 320W, tak je to určitě velké plus - rozsah 320-1900W bych určitě uživil.
No budu to bludy samozrejme. Ocakaval by som ze to bude podobne alebo trosku lepsie ako moje asge. Inak na tom facebooku sa relativne roztrhlo vrece s roznymi "lowcost" dodavatelmi v cenovych hladinach 50-100k, vykony 8-12, monoblok aj split. Ze by to konecne prispelo k normalizacii cien?
Já bych moc nečekal změny. Tyhle čínské TČ zřejmě nikdy nezískají potřebnou certifikaci pro dotace - a pokud získají, cena bude jiná/vyšší. Málokdo je technicky zdatný, aby si to montoval sám. A málokdo je dostatečně finančně gramotný, aby si spočítal, že by ho to vyšlo levněji. Ovce chtějí dotace.
Ako som pisal minule. Mam tieto cinske tepelne cerpadla. TC 23kW pouzivam prvu zimu. Tuya je nepouzitelna. Pouzivam Modbus. Instaloval som si to sam. O dotaciu nemam zaujem. Pride mi, ze na Slovensku je s dodaciami jeden velky problem a dodacie len predrazuju cerpadla. Najnizsiu teplota sme mali -7 a TC kurilo velmi dobre. Mam radiatory. Pred tym sme pouzivali plynovy kotol, ktory ostal ako zaloha a regulacia teploty bola pomocou priestoroveho termostatu. TC ma nejaky pokus o ekvitermiku a reguluje teplotu vody. Pride mi to o dost lepsie ako regulacia termostatom. Teplota radiatorov je sica nizsia ale kuria omnoho dlhsie. Takze zatial celkova spokojnost.
Co vsetko to vie cez ten modbus? Len nastavit prikon a citat teploty, alebo aj nejake sofistikovanejsie veci, ako napr. max prikon defrostu, otacky vrtule atd?
Cez modbus sa da toho nastavit dost napr. frekvencia kompresora, otacky ventilatorov, otvaranie ventilov pri urcitych stupnoch a kopec dalsich veci do ktorych sa vsak vobec nevyznam. Nastavoval som jedine frekvencie kompresora pri urcitom razsahu vonkajsej teploty. Pri plusovych teplotach to vsak nie je idealne, pretoze TC dosiahne urcitu teplotu vody a vypne. Nemam akumulacnu nadrz. Cca od +1 a nizsie uz TC cerpado kuri nonstop bez prerusenia. V tomto automatickom rezime viem nastavit minimalne frekvenciu kompresora 30Hz a to je pri plusovych teplotach dost. Chcelo by to ist s frekvenciou nizsie ake to sa da len v manualnom rezime. Taktiez neusim, aky minimalnu frekvenciu ten kompresor zvladne. Nikde som sa to nedocital. Co sa tyka defrostu, tak je mozne nastavit frekvenciu kompresora, potom ako casto sa ma defrost spustat, trvanie defrostu a teplota pre ktorej sa ma spustat. Teplotu mam nastavenu na -3C. Predpokladam, ze ide asi o teplotu media R32. Vsimol som si vsak, ze defrost sa mi spusta castejsie ked je vonku cca +1 ako ked bolo napr. -4. Kedze cez modbus je mozne TC monitorovat, ovladat a nastavovat, tak som aj uvazoval, ze by som to riadenie nahradil vlastnym systemom s ktorym by som ho riadil. Problem je, ze nemam skusenost s vecami ako ekvitermika, hysterezia, ako by mal pracovat kompresor pri urcitych stupnoch atd. Snazil som sa to pochopit z monitoringu ale velmi som na to nemal cas.
myslim ze by to rado sledovalo viacero ludi, co tak to riesit niekde verejne na nejakom fore? na fuckbooku je skupina "tepelna cerpadla svepomoci", pripadne mimo fuckbook by to slo otvorit na nejakom diskusnom portali
Nějaké nové reference o TČ Gawlicek? (nemám FB). Trochu mě znervózňuje, že mé TČ stále občas padá do chyby a do restartu - i po převážení a doplnění chladiva. Vždy to začne kolem 0st. Můj převodník SCMI nemá displej ani USB, takže netuším, o jaký typ chyby se jedná a vlamovat se nějak do 485 neumím. Je to tak 2-3x/den. Tak chci být připravený na případnou výměnu. To TČ Gawlicek není nic mimořádného, ale ani si na to nehraje. Vypadá docela dobře a cena je super, takže by mi asi nevadilo to vyzkoušet. Stávajícího Sinclaira bych nechal jako rezervu.
Jen tak mimo mísu. Budu o kolegy z práce zprovozňovat LG CAC jednotku co půjde do výměníku a potom do podlahovky. Tak pak mohu poreferovat. Cenově to vychází následovně: jednotka LG UUB1.U20, což je asi výkonově 24 model, tak vychází na 22k bez daně. Výměník SWEP B26Hx20 je za 5,5k. Bohužel komunikační modul KM113.27UU je za šílenejch 15k. Regulaci si udělá sám v chytrý domácnosti. Myslím, že má Fibaro.
Postupně vše objednáno, tak uvidíme, zda to dorazí a půjde to vyzvednout. Já u koupě Panasonika musel podepisovat čestný prohlášení, že to bude montovat chlaďař.
Tak potom to vypadá zajímavě. Jen u toho modulu se píše, že při řízení 0-10 se používá jen 7 stupňů výkonu po 1,4V. Stejně tak pro Modbus. To je dost hrubá regulace. To je 0,9kW/1krok. To je u mě na vodě 0,7st/1krok, přičemž já pracuji s regulací na 0,1st. Docela hloupé omezení.
Mj. UUB1.U20 je "18" - 5kW. "24" je UUC1.U40 Ale určitě poreferuj. Historicky jsem o LG CAC přemýšlel, ale cena za ten řídící modul je úlet. Pokud bych šel cestou monobloku, tak asi ten Gawliczek. Možná plaším a stávající Sinclair mě přežije...
Pred 3 tyzdnami som susedovi pomahal postavit 8kW PowerWorld od Gawliczka na podstavec. Kazdy den na neho mrknem z okna, vrtula sa obcas toci, obcas netoci. Treba ale pockat na realnu zimu, pretoze sused to tlaci do akumulacky a krmi to FVE, takze tu akumulacku zenie na 65 stC (pretoze preco nie, ked elektriku ma zadarmo). Ked som sa ho pytal na to ako to riadi, vravel nieco o "TuYa local", ale myslim ze to zatial nerozchodil a ze teraz ked uz nebude mat slnko to nastavi na 35 konstant a vyserie sa na to. Uvidime, je to podobny koumak ako ja, asi so slabsim knowhow, zato na to asi bude mat viac casu.
Co sa tyka riadenia cez modbus, nemam ziadne spravy. Som v kontakte este s jednym clovekom co to ma na Slovensku a myslim ze to skusal a vzdal, ale nepoznam jeho skills, takze to neznamena, ze to nejde. Gawliczkov postoj k vlastnemu riadeniu a-la 0-10V je trvale negativny az posmesny *1, razi nazor, ze nikto normalny TC takto riadit nepotrebuje, pretoze ucelom TC je co najrychlejsie dosiahnut tepelnu pohodu v dome a nasledne ju udrzovat. Na moje argumenty typu "prebytky FVE, predikcia, planovanie atd..." ma vzdy odkazal na modbus, ktory ale on nikdy realne neskusal. Ja to vidim zas presne naopak ako on - ja nechcem riadit kazdy element toho TC cez modbus (frekvenciu kompresora, privretie eev, otacky ventilatoru a ktovie co este), pretoze nemam knowhow co s cim ako presne suvisi a nechcem to nejak rozvrtat. Ja chcem naopak presne to, co mi dava sinclair a co on zasadne nechape - ze chcem TC povedat "20% prikonu" - a co to pre neho znamena z pohladu otacok vrtule, kompresora, eev je mi totalne u prdele.
Takze to asi chce dat tomu cas, mozno sa niekto najde kto tu cestu prekopne. A mozno nie, pretoze u vrtule za 40 je nejake cyklovanie z pohladu zivotnosti asi kazdemu u prdele, maximalne tak z pohladu ucinnosti systemu.
Inak - to TC na mna zaposobilo na prvy pohlad relativne dobre. Vyparnik masivny, cela vrtula bola tazka jak svina. Na plechoch ziadne amaterske otrepy, ostre hrany, nic. Kompresor a potrubie zabalene do hlukovej izolacie *2. Elektronika v TC standardna smd cina, ziadne rucne pajkovanie a-la Tesla Roznov. Nechcem byt na moj sinclair zly, ale spracovanie mi prislo o triedu lepsie. Nevidel som ten riadiaci display, ani jeho menu a moznosti a nic blizsie o tom zatial neviem (ale ked prituhne, pojdem nacerpat informacie zo zvedavosti).
@Ales - mne ASGE pada do chyby tlaku 8x000 (ci co to je za kod) prakticky kazdy den. Uz to neriesim, mam tam signalizaciu poruchy cez rele a off/on autorestart po 5 min. Co som pozeral do grafany, tak som nadobudol pocit, ze je to najcastejsie v prechodovych stavoch podlaha-TUV-podlaha. Uz som aj mal myslienku to riadenie prerobit tak, ze ked prepinam trojcestak, tak to zhodim na 10%, necham ustalit a potom sa vratim na X %, aby som overil, ci to pomoze, ale nemam na to cas a mam kvadrilion inych veci na praci. Beriem to tak, ze ked to z tohoto dovodu nechciplo 7 rokov, tak to uz z tohoto dovodu nechcipne (a chcipne to na nieco ine). A ked to chcipne, beriem gawliczka za 40 a potom mozno bude cas na modbus hratky.
*1 treba ale povedat, ze TC a suvislostiam okolo neho rozumie vcelku dost, akurat na tomto sa proste nezhodneme *2 nepride mi ta vrtula ale zase o moc tichsia ako moje asge24. Az by som povedal, ze v nich nie je rozdiel (papierovo je to skoro 10 dB). Pockam nez prituhne a pojdem to porovnat 1:1 niektory tichy vecer.
Moja hypoteza - ohrieva sa podlaha s prikonom ~600W (18%), potom prepne trojcestak vody na bojler a prida na scmi na 50%. To sposobi, ze sinclair zacne pridavat na kompresore, a ocakava asi zmenu tlaku chladiva a jeho teploty, ale zaroven nepocita s tym, ze mu to chladivo niekto vyrazne prihreje bokom (pretoze ho na vratke chladiva v swepe zohrieva teplejsia voda z bojleru). A elektronika to asi nepoberie, nepootvori eev a vyleti to na chybu tlaku.
Díky za info - to je právě ta otázka, jestli se drbat s regulací, které rozumím jen já a mít SCOP 3,8, nebo tam dát za 50tis. ten monoblok, nechat to nějak běžet třeba se SCOP 3,5 a bude to moct ovládat žena. Modbus jsem u Sinclairu zavrhnul - nemám na to čas. Přes 0-10 tedy ta LG CAC, které je ale už dost drahá, nebo klasicky ASGE. Nebo tedy ten uvedený monoblok. Nebo počkat, co se objeví. Např. PL Kaisai prodává obdobu S-therm/LG Therma - s hydroboxem. 10kW za 75tis...Nezkoumal jsem podrobnosti. Jinak u mě je ten restart asi také způsoben změnou tlaků, ale trochu jinak. Po defrostu je tam automatický nájezd, kdy po cca 5min to přejde na externí řízení a při tom cvakne 2. EEV, který dělá mezivstřik chladiva do kompresoru (kompresor je 2-stupňový) a občas při tom dojde k restartu. Jenže občas k tomu dojde i za min. příkonu za ustáleného provozu, takže pak zase nevím důvod. Ale jak píšeš - dělá to od doby, co jsem to koupil, takže to beru jako "provozní vlastnost". Aktuální SCOP 4,24 (ale zima ještě pořádně nezačala).
Sinclair GSH-100ERB split tepelko jde koupit za 86tis. Vnitřní + venkovní jednotka. Je to v podstatě to samé co Gree. Dvoustupňovy kompresor, 2xEEV ekonomizer a vnitrni jednotka krásně udělaná oproti treba ThermaV.
Já mám GSH - starší verzi R410, řízeno 0-10 (pouze venkovní jednotku). Thermu jsem také měl, takže můžu srovnat. GSH je kvalitnější, pokud je ovšem regulace jako u SCMI, tak tedy nic moc. Ale SCMI je IMHO produkt Nepy na vzduch/vzduch a S-Therm je produkt Gree na vodu, takže předpokládám něco odlišného. Bohužel k těm verzím GSH s R32 už nenabízí řízení 0-10, pouze Modbus - (i když ani ty R410 oficiálně neuměly 0-10). A na "řízení" je v Modbus jen registr delta vody, což je takové polofunkční řešení. Nemám prostě důvěru k těm univerzálním regulacím, která jsou většinou univerzálně na hovno... Pokud by některá byla fakt kvalitní (regulace v desetinách st, ekvitermní křivky, vliv vnitřní teploty, nějaký programovatelný smart vstup) a nestálo to 250t., tak proč ne. To přemýšlení o monobloku Gawliczek je spíš mentální cvičení - stojí to pár korun a třeba to může stačit.
To je právě na tom GSH to nejhorší,že ten hydrobox je na tom cenově úplně mimo. Cena venkovní jednotky je podobná jako u ASGE. Občas si říkám, že jsem měl jít do gsh,ale pořád je tam rozdíl 40táců navíc proti ASGE + scmi. Modbus to na mě moc není. Dělám elektroniku a průmyslové chlazení, ale programování jde u mě úplně bokem. Naprogramování loga byl pro mě vrchol umění. Každopádně ASGE je tank. To řízení přes SCMI je sice pro topení do vody takové jaké je,ale prostě to i přes ty chyby tlaku/teploty funguje spolehlivě. Já v monobloku vidím jen samé negativa. Jako cirkulovat vodu mimo budovu je mě odpudivé.Stavel jsem první tepelko v roce 2011 a kompresor s kondenzatorem jsem měl v kotelně a venku jsem měl vyparnik s expanzním ventilem s MOPem a obtokovym ventilem na "rozmrazování" a minulý rok jsem to zahodil. Nahradil jsem to ASGE a i to je pro mě pokrok. Jako experimentům se nebráním, ale monoblok mě fakt neláká.
Monoblok je pre ludi co si to montuju sami pohodlnejsi nez split. Neobhajujem to, ale sam som mal problem zohnat chladiara, je to proste casto hrozny omrd. A vdaka debilnej eusssr splity za chvilu tak ci tak podla mma zaniknu. Takze z odporcu monobloku som sa preklopil do 'je mi to fuk'. Vodu/elektro si zapoji hromada ludi samodomo lavou zadnou a ochrana pred zamrzom ide riesit aj bez nemrzky (ventily).
Ahoj. To s tebou souhlasím. Viděl jsem ty plány na přechod na chladiva s nízkým GWP a jelikož jsou všechny hořlavá tak zřejmě časem nic jiného než monobloky nebude možné.
Tedˇ řeším něco podobného.Mám split Daikin 60 je slabý.Zvažuji zda jít znovu do splitu nová mašina,swep,nějaké řízení,mám pouze základní z vnitřní jednotky a průtokoměr dotedˇfunguje v pohodě.Nebo monoblok.Dělám elektriku pro monobloky imergas a ES,po několika instalacích se mi jeví ES lépe zpracované,je pravda že používají swepy B26H né FH.Ale asi to mají odzkoušené.V základu mají TK vany a potrubí,odtávaní nastavené 0-7-14 C.Mám podlahovku,s ohřevem TUV.Asi půjdu do ES,protože i na plný výkon je prostě tichá proti Imergasu.+ je že si to bude moci řídit i žena.
Jo, bude to tak, jak píšeš. Asi to shazuje ochrana kompresoru - buď tlak nebo teplota za kompresorem - máš tam 80st. Ten EEV hlídá teplotu na vstupu a výstupu z výparníku. A než regulace zaregistruje velké přehřátí na výstupu z výparníku a otevře se EEV, tak sepne ochrana.
Já sice řídím Asge30 na teplotu topné vody, ale dělá mi to taky. Mám scmi1.4, možu vzit tablet a podívát sa. Podle mě to udělá vracení oleje. V tomto počasí mě to jede na 20% přes den treba 16%. Když se zapne vracení oleje, kde je tuším až 95% požadavek, tak to vyjede treba na 55% kakt a tím vyleti teplota par treba na 75stupnu a než stihne zareagovat regulace ubiranim, tak teplota par pomalu stoupá až přes 80 a občas to spadne do poruchy. Řídím to Logem 0ba8. Žena čas
Žena mě vyrušila. Ten delší čas reakce a PID jsem musel poměnit kvůli náběhu po rozmrazu,nebo po odstavce a kvůli prvnímu zapnutí, kde to moc rychle pridavalo procenta kompresoru a to vyletěla na teplotu výtlaku,nebo tlak vždycky. Holt je scmi delano prioritně na vzduch/vzduch a na cidle výstupní teploty čeká rychlejší odezvu než u predimenzovaneho vodního kondenzátoru s velkým prutokem.
Tak já tam mám chybu PA - over current protection. To u mě může dělat přepínání Fotovoltaiky/sítě protože to mám přes stykače. Dnes u nás po týdnu na chvilku zasvitilo,takže to chvilku jelo na FV. Jinak jestli někdo jede v listopadu tepelkem z FV,tak ma můj respekt. Mě to jede buď FVostrov nebo síť bez pricucávání a teď za listopad mám poměr FV/DS 71hodin vs 333hodin.ASGE 30bi a 3,6kWp na panelech.
Zrovna som so susedom hodil pokec. Nove modely od gawliczka NEUMOZNUJU jednoducho cez tuya api menit pozadovanu teplotu vody, takze externe riadenie je v tejto chvili bezpredmetne. Nastavil to natvrdo na 35st. Jak zas vyjde slnko, nastavi to zas na 60. V medzicase sa to udajne riesi u vyrobcu...
Tak sem také napíšu, protože vlastně na popud tohoto vlákna jsem našel na FB skupinu TČ a tam i prodejce p. Gawliczka. Jako přesně ten přístup co je popsaný výše, zase opravdu asi má zkušenosti v tom co prodává a se mu nedivím, že má takový názor, naopak je dost vstřícný. Já se nakonec rozhodl pro powerworld 8kW ale novější provedení s plynem R290, a nákup přímo u výrobce. Jako teď mi stejně stojí, jsem to zkoušel napojit přímo to systému, mám v domě jak radiátory tak i podlahové topení, zároveň topím v automatu na uhlí a toto čerpadlo jsem si koupil na "hraní" s novou technologií. Moje představa je to živit hlavně z FVE, což je tak od konce února do května kdy mi končí topná sezóna. A proč to stojí? No jak jsem popsal můj systém výše, po přímém zapojení děsný hluk v topení, no vždyť to najíždí průtokem 1200l/h a mám všude termohlavice včetně upravení průtoku v termoventilech, pak to sjede na cca 800l ale i tak to slyším, ale co hlavně se mi to přehřívá, nedokážu při této venkovní teplotě odebrat výkon, i když TČ postupně moduluje na cca 2kW. Ono to R290 to má i takto napsané v papírech. Takže zrovna dnes objednána akumulační nádrž NAD 300l V3. Hodnocení: velké plus je to venku opravdu tiché mám v systému i měřič tepla a ten měřič TČ je dost přesný takže COP vcelku sedí dokáže to hnát teplotu až na 70°C ale to je zbytečné a COP jde také do pryč. 55°C při COP 2,5 a venkovní teplotě kolem 5°C dokáže. To zmiňované řízení, jsem záměrně vzal s R290 má to vstup na FV, co jsem pochopil tak sepnutím si to samo přidá teplotu výstupní vody, což plánuji řídit přes HA co mi doma běží. jinak jsem v tomto úplný amatér a asi opravdu jde dostat TČ do HA jen přes Tuyalocal, ale jen zobrazení stavu, žádné řízení. K tomu jedině aplikace v mobilu na vzdálenou správu Smartlife. Jo a velké mínus... zatím, má problém s wifi, wifi není v ovládacím panelu jak jsem doufal, ale přímo v TČ takže dva plechy krytu, musím dát pod kryt opakovač.
1200 l/h je uplne normalny prietok, ale chapem ze v kombinacii s radiatormi s termohlavicami je to naprd. To su ale radiatory obecne.
Osobne predpokladam, ze to TC s vyvinutim nejakeho usilia riadit pojde, mozno aj len na urovni pozadovanej teploty vody, ale ako to bude implementacne narocne proste nevyvestim. Keby som ho mal doma, vrhnem sa na to, ale takto na dialku tazko radit. Mozno pojde poslat nejaky request do toho display-u, mozno rovno do tc cez wifi (odchytit pakety z mobilu), mozno pojde rozchodit nejaka lokalna simulacia tuya cloudu a v najhorsom pripade (a to by som ale nechcel) mozno pojde poslat request do realneho tuya cloudu. Alebo modbus-om. Kazdopadne je to velka skoda, pretoze nech si vravi kto chce co chce, cinsky powerworld si kupi prave nejaky koumak, co sa vyzna a chce usetrit (a zaintegrovat to do niecoho co si uz doma zbastlil). SOHO usera externe riadenie zaujimat nebude - a ten si powerworld nekupi. Ten si kupi Nibe na dotacie s platenou podporou.
ad "zase opravdu asi má zkušenosti v tom co prodává a se mu nedivím, že má takový názor, naopak je dost vstřícný" - v tom suhlasim. Ja sa v nom vo vela veciach zhodnem, len proste na to externe riadenie mam iny nazor. A podla mna je nas takych viac.
Jestli se to nedokáže zregulovat, tak je úplně stejně nahouby, jako ten můj Haier. :( To je přesně problém levných TČ...v papírech rozsah příkonu 500-3000W, v reálu drtí 1500W minimálku. Já vytáhnu z oběhovky max 800l/h o nějakých 1200l/h si mohu nechat zdát, takže pro mě nepoužitelné.
Therma V není úplně levná a díky dotacim je dost rozšířená a taky se neumí regulovat.Jedine s čím je to schopné trochu funkce je řízení na teplotu vody a velka taktovačka. Vidim to i u známého tady kousek ode mne.Prvni zapnutí teplota vody 34,vyletí to na 1600w příkonu a neubere ani v 36 a v 39 prostě vypne. Tak to udělá asi 3x než je to schopné normálního provozu na příkon kolem 800w.Problem je,že to tak dělá i po rozmrazu...který je potřeba, protože to nabihalo tak z prudka.V podstatě modifikovane on/off :-). Do mě se navazel,že mám sinclair,že co to je za divnou značku a nechápal že to teplotu drží jak přibité.
Přesně. Já třeba nechápu to množství instalací invertorů s akumulačkou. Snad všichni z firmy mají celkem velké domy s podlahovkou o velkém objemu vody a k TČ za 200-300 papírů si nechají za další desetitisíce namontovat akumulačku, protože ta předražená herka má software na kulový. Když se na Fejsu zeptám na tip, jaké TČ umožňuje externí řízení a bez vyrovnávací aku, tak jsem za debila, co chci řídit.. Mám sice děsnou herku, ale když vidím nabídku, tak nevím, čím jí nahradit. Do přestavby už se mi nechce, ani nemám prostor na split. Nakonec budu nucený nasypat peníze do vrtu a koupím od Žeravíka země voda.
Jeden od nás z vesnice od Žeravíka čerpadlo má.Znam se jen s jeho manželkou,tak prý mají doma teplo a v zahradě 2 vrty(Jeden oficiální a jeden na tajno). Víc nevěděla. Vím že mají na baráku 2teplovodni kolektory. Tohle považuju po svých pokusech za nejdůležitější...ani o něm nevědět a mít teplo.Maji to od novostavby odhadem 10let.Takze Žeravík asi šlape.
Jenže když ti přijede vrtná souprava dělat 2 vrty, tak to neutajíš. A riskuješ, že se po tobě úřady (a sousedé) pěkně svezou. Pak nějaký soused nahlásí, že má málo vody ve studni (jediný zdroj vody) a budeš zasypávat... Když to budeš dělat oficiálně, tak čerpací zkoušky v okolí před a po, vyjádření dotčených, no a hlavně ty vrty musí mít nějakou vydatnost, což není úplně běžné. A zase riziko zasypávání. Ani nevím, kolik si dnes berou za pažený vrt. Před 15 lety to bylo 1000Kč/m, dnes to bude min. 3x tolik.
Já bych šel jedině do země-voda. Přečerpávačku by mi tu nikdo nepovolil a pochybuju, že by mi povolili i ten vrt zalitý bentonitem. Mám to jako poslední možnost.
Právě.S tím vrtáním to vychytal.Ma zahradu k lesu a tenkrát neměl ani žádné sousedy. To by u mě neprošlo.Já mám kolem sebe všude sousedy.Spíš jsem přemýšlel nad vyvrtanim ještě jedné studny.Nakonec jsem to zavrhl.Delal jsem přečerpávací zkoušku a nic moc na uvažovany vykon.Tu studnu bych bral jako vsakovací.Voda je u nás v 6m a není vhodná k pití.Bohuzel má i moc minerálů. A to bydlím mezi dvěma koryty blízko kopců,takže v potoku občas průtok 0 a občas plné koryto.Podle počasí.Navic CHKO...problém s ekoteroristy má i pálenice,která si na chlazení bere vodu z potoka a pak ji vrací...prý ji ohřívaji...já bych jim ji zadarmo chladil:-).
Skuste si od vyrobcu vypytat modbus registre. Ja mam od nich starsie TC a tiez ho pouzivam s HA. Iba ho monitorujem, ale obcas skusam nieco aj nastavit. TC funguje druhy rok a v podstate ho nechavam zit vlastnym zivotom.
Modbus protokol k tomu powerworldu je znamy, akurat nikto z tych co ho ma nie je programator a kutil do takej urovne, ze by skusil vlastne riadenie prikonu. A ja to TC nemam, takze nemozem sluzit ...
Ja to samozrejme chapem. reagoval som skor na Tima z 21. listopadu, ale toto forum je dost neprehladne. Tim uvazuje sa postit implementovat Tuya do HA, tak predpokladam, ze modbus by zvladol bez problemov.
Priznam sa ze netusim. Vidim ho z okna ze sa toci. Popytam sa ci ma nejake grafy z poslednych dni, ale nema tam meranie COP, takze aj tak nic nezistime. Co viem tak spominal, ze ma nejaky novsi model, kde cinania skryly moznost nieco nastavovat cez API, a podla mna to bola pozadovana teplota vody - cim totalne znemoznili akekolvek riadenie cohokolvek nadradenym systemom. Udajne je to v rieseni. Teraz v dnoch tmy nepredpokladam, ze to bude riesit, ma nastavenu konstantnu teplotu (pretoze ma AKU), ale s prichodom jarnych slnecnych lucov ocakavam, ze to nejak riadit bude chciet.
Na toto som hluchy. Na to ako to bolo popisovane na FB som to ale ocakaval vyrazne tichsie. V porovnani s mojim sinclairom to tichsie je, ale nijak vyrazne.
Obehol som teraz s mobilom v ruke s appkou "hlukomer" 3 tc v okoli. Gawliczkov powerworld, nejake IVT a moj sinclair (ktory mam ale zakrytovany). Na ten mobil sa moc spoliehat neda, ale powerworld a ivt hucali zhruba rovnako nahlas. IVT viac ako fen, powerworld hlbsie. Oba mi z cca 7m nameralo okolo 42dB. Moj sinclair bol vdaka zakrytovaniu o kus tichsi, takze to ze som 'nameral' 36 dB je nic vypovesajuca hodnota, ale co si ho tak pamatam, tak hucal zhruba ako tie zvysne dva. Za mna - powerworld na mna subjektivne nie je nijak tichy a podla papierov som to cakal omnoho tichsie. Na druhu stranu porovnanie s ivt bolo velmi prekvapive, povedal by som ze vdaka vyssiemu tonu bolo to ivt o kus neprijemnensie. O tom IVT neviem zhola nic, taka seda veza s vetrakom v hornej polovici, ale urcite nestalo 50.
Dušane, IVT má soused, stálo 350 papírů. Hlučnost se těžko posuzuje, protože nikdy nevíš, jestli jedno TČ zrovna jede na minimum a druhé drtí maximálku. Obecně mi to jeho připadá docela tiché, ale má jednu drobnou vadu...jak začne mrznout, tak se mu dělá led na mřížce a soused jí musí chodit oklepávat. Za ty prachy bych asi zuřil. Zválšť, když jsem si od nich také nechal poslat nabídku a její součástí byly i 4m měděný trubky za 11tis, atp. POdle mě to u ŤC je stejné jako u počítačů...musíš mít velký průměr fanu, aby jsi potlačil hluk.
A co sa tyka prikonu jednotlivych tc, jasne, jedno mohlo bezat tak a druhe inak. Powerworld som uz pocul ist naplno a ja som siel s asge zrovna na 60%. Na kolko slo IVT neviem, ale uz som ho zazil aj tichsie, takze tiez asi zrovna nakladalo. Kedze tuto trasu chodim s detmi casto peso, budem to tuto zimu analyzovat. Ale uz teraz viem ze velke rozdiely to nebudu.
Tím, jak se změnily ceny el., tak se výrazně změnila návratnost. Já nemám jinou možnost, než el. Na dřevo/uhlí/lpg nemám prostor, vybavení, ani chuť. Takže můžu posuzovat jen vůči elektrokotli. Je pro mě trochu překvapivé, že i ty IVT/Nibe apod. v cenách +300t.mají u mně návratnost kolem 7let. Ten Gawliczek návratnost 1 rok. Spotřebu mám 10-12MWh, u Gawliczka počítám pesimistický SCOP 3, u IVT SCOP 4. Cca 5 let jsem měl vždy jako +- požadovanou návratnost, která byla kromě nejlevnějších TČ vesměs nereálná. Tzn. nechci si kupovat IVT, ale spíše je zajímavé, do jaké prdele jsme spadli s cenami el. za poslední 2 roky - když si to člověk hodí do čísel.
Aleši jsem na tom stejně, ani nemáme komín. Za to bych si nafackoval. Naštěstí jsem ty peníze vrazil do zateplení, takže nám obývák "vytopí" televize. Taky to těch 15let fungovalo a vytápění nás stálo kolem 15tis. ročně i s elektrokotlem. Teď je to přesně tam jak píšeš :). To IVT SCOP 4 nedá ani náhodou. Soused sice topí do radiátorů, ale když jsme porovnávali COP kolem 0°C, tak byl vždy horší, než u té mé herky.....což přisuzuji té vyšší teplotě. V mrazech to asi bude jinak, ale ty už jsou poměrně vzácné.
Osobne som za tie roky pritomnosti na roznych forach a vlastnou skusenostou dospel k zaveru, ze rozdiely v SCOP medzi drahym a lacnym TC nie su velke. Otazka vsak znie, ake je to vo svetle dnesnych cien EE, pretoze v casoch, ked som to oznacil za zanedbatelne ma EE stala do 2 Kc a rozdiel medzi SCOP3 a SCOP4 bol par tisic kc rocne. Na druhu stranu, TUV je u mna 50% prevadzky TC, takze nez uspornejsie TC za 350, radsej cinu za 50 a k tomu mensia FVE (za usetrenych 300 sa aj dnes da postavit kludne 5-7 kWp. A s tym sa uz da za 8 mesiacov v roku narobit viac parady nez len ohrev TUV).
Neuveritelne kam sme to dotiahli. V spravodlivom svete by uz kripli z bruselu a cz parlamentu vyseli pre vystrahu na poulicnych lampach za krky.
s tou spravedlnosti je to takove osemetne, co je spravedliveho na tom, ze mi tady soused otravoval 8 mesicu v roce decka cernym kourem ze stareho kotle na uhli?
ted ma tepelko na dotac a my mame konecne bily snih (a TC uz nestoji jak ctvrt baraku ale o trochu vic nez drazsi kavovar)
Na toto téma můžeme založit nové vlákno.Klidne kromě nadávek na dotace můžeme pokračovat FV.Mam zbastleny ostrov a FV ohřev TUV.O ceně dřeva do kotle a COPu se můžeme pobavit taky.Tady to bylo o monobloku
Pravda, omlouvám se za OT. Smyslem bylo poukázat, že díky situaci, jaká je, se z toho monobloku od Gawliczeka stává spotřebka s rychlou návratností. I ta nejlevnější modifikace, na které jsem začínal před 7 lety, měla návratnost 2 roky.
To už jsme OT, nicméně nevidím souvislost - jakože díky Bruselu je u vás bílý sníh? Ti zodpovědní mohli levně topit už dávno - stačilo investovat svůj mozek, čas a trochu peněz. A ti stejní zodpovědní pak ze svých daní platí dotace těm nezodpovědným, kteří o zákazu kotlů 1. a 2.tř. vědí od roku 2010. To je ta ošemetná spravedlnost? Takže jsem "rád", že jsem ze svých daní mohl přispět na čistý sníh a cizí kotelnu, případně na zateplení, okna, TUV, sud na dešťovou vodu, FV a další nesmysly. K tomu, aby se člověk nechoval jako hovado, nepotřebuje zákony ani dotace.
Dotace hlavně způsobili devastaci trhu, kdy všichni platí mnohem vyšší ceny a zároveň prudké zadlužování obyvatelstva, protože značná většina si ty dotační TČ atd. pořídila na spotřebitelský úvěr. Navíc plno lidí vyměnilo třeba uhlák za monoblok a z roční ceny 20tis. za uhlí, skočilo rovnýma nohama do 70tis. za elektřinu, jak můj kolega v práci. Čekám, kdy stát bude řešit execuce na lidi, co neuplatí úvěry i provoz těch půlmegových zázraků.
Viděl jsem velmi drahé instalace od dodavatelů tzv. prémiových tepelných čerpadel. Prakticky vždy s velkou akumulační nádrží. Často to drahé TČ fungovalo v režimu ON-OFF a doslova přetápělo akumulačku i o např. 6 °C(hystereze). Takže i když tato čerpadla mají v laboratorních podmínkách(ve zkušebně) úžasné hodnoty SCOP, realita je dosti jiná. Mnohdy ty vaše modifikované klimy se slušným řízením a bez akumulačky na tom budou lépe než kdejaká typická instalace "prémiového" TČ.
Je to jen trojčlenka - i pokud by byl rozdíl ve SCOP 1 (3vs4), tak roční úspora při 12MWh je 1000kWh. Což je +-6tis. Kč. Takže "návratnost" při rozdílu v pořízení 150tis. je 25 let. Je to sice individuální, ale ohraničeno nějakým stropem, co je schopen člověk za topení utratit celkově. Kdo má TZ 30kW, tomu nepomůže ani SCOP 5.
Oni vůbec ty dotace pěkně zkroutili trh. Pominu ceny těchto věcí a složitosti instalací dodavatelských firem,které se chtějí maximálně napakovat. Mě nejvíc vadí tady ten bruselský už ne diktát, ale terorismus. Podívejte se sem https://www.topenaridotace.cz/profesni-kvalifikace Vznikají pořád nové a další nesmyslné profesní kvalifikace podle toho jak se jim(euro sojuzu) zlíbí rozdávat dotace.Za jeden den si můžete objednat až 4 zkoušky a valíte. Dostanete vzorečky na výpočet TZ a můžete 5let na dotace montovat tepelka,solary atd. Nejsi vyučený elektrikář s vyhl.50? Nevadí uděláš si profesní kvalifikaci a jsi elektrikář,protože zákon 250,ktery ji nahradil tohle umožní. Že nejsi chlaďař nevadí...už jsi elektrikář, takže si uděláš profesní kvalifikaci na mechanika chladicich zařízení, atd. No už sem sa zas vztekl...kua
Mě by zajímalo, jestli tyhle hnoje musí mít i řemeslník jinde v EU. My jsme takový zkorumpovaný východ, takže tady se různým vyžírkům na téma certifikací, asociací, dotací a průkazek dobře daří. Navíc v drtivé většině stačí jenom zaplatit a kolikrát se ani nemusíte dostavit. Já jsem profesně elektro a v korporátu jsem to za necelých 10let dotáhl z §5 na §9 i s VVN a potvrzení mi dávala naše blonďatá recepční, protože jsem ani nevěděl, že nějaké školení bylo. Naštěstí klasické elektro už přes 20let nedělám.
Mám stejnou zkušenost. Mám 6 normální i výbuch do 1000V a byl jsem na školení s jednou firmou a probíhalo to stylem: Chlapci vy prý máte mít někteří VN. Tak se přihlašte kterým to tam mám napsat.20letí kluci...co k tomu dodat. Já to nechtěl do toho příspěvku předtím napsat,ať se nikdo neurazí. Jedná se o ukrainizaci země. V podstatě se naše přísné normy ČSN ruší a nahrazují paskvilem. Jediné komu to nahrává jsou ti šlígři(schválně to píšu jinak mají placené lidi na úpravu recenzí) apod.