Ahoj, uvažuji o pořízení ASGE-18BI2 (ev. ASGE-12..). Mám 2 deskové výměníky z monobloku 6kW na R410A a přemýšlím, zda by se daly použít, protože mají naletované trubky. Je nějaký vzoreček nebo něco, kde se dá ověřit vhodnost použití?
Pokud to byl 6kW monoblok, tak to pro asge18 +- odpovídá. Když není známý přesný typ výměníku, tak stejně není co počítat. Pak se to řeší stejně jako u přestavby a swepu- podle provozních teplot a tlaků se případně upraví množství chladiva. Někdo tady zmiňoval, že asge18bi je výrazně ořezaná. Když se podívám na bi2, tak v trendu pokračují.Nakonec se stačí podívat na hmotnost- původní 18 na r410 vážila 47kg, bi 42kg, bi2 30,5kg. Při výrazně menších rozměrech na mít stejný výkon...
Nějaký štítek na tom bude, ale Swep to není. Vyfotím to.
No jo, to odlehčování je mor. Kupoval jsem klimu do domu a musel jsem se dívat do krabice, jestli tam jednotka vůbec je, protože to bylo až moc lehký. Je jako střídače na FVE 1. verze cca 40kg, 2. verze s vyššími proudy, přetížením a plno dalšími funkcemi má 30kg.
Aleši, co by mohlo být lepší než ASGE? Ideálně Sinclair, protože podnik má na to celkem dobré ceny. Přemýšlel jsem o těch jejich monoblocích, ale je to cca. 60t a návratnost nulová.
Při požadavku na vlastní řízení výkonu je ASGE asi nejlepší volba výkon/cena. U návratnosti záleží k čemu se počítá. U mě je pouze el. a spotřeba 10MWh ročně, tzn. 60t Kč. Při COP 3 je tedy za 1,5 sezóny TČ za 60t.zaplacené. Já jsem teď koupil TČ split S-Therm, resp. originální verzi od Gree. Mám s tím 2st. kompresorem dobrou zkušenost. Rozdíl v ceně mezi monoblokem a splitem není příliš velký a osobně jsem nechtěl tahat vodu ven. Ten jejich monoblok Ontario má stejný kompresor. Za VO cenu je to dobrá varianta. S monobloky ale nemám zkušenost.
Od 1.11. do 29.2. jsme protopili se starou vránou 1MWh. Je to navíc elektřina z virtuální baterie, co jsme vyrobili minulý rok, takže se jedná o +/- 1.000Kč za topení. To se pak nevrátí vůbec nic. Takže čím nižší náklady na pořízení a instalaci, tím lépe.