Zdravím, porovnával jsem tyto dva modely a jediný rozdíl byla u MATRIXU lepší účinnost chlazení, o dvě desetinky slabší vytápění a funkce I FEEL, která se podle mne hodí hlavně u modifikace s vodním výměníkem. A teď otázka, když chci používat klimatizaci na vytápění bez modifikace jako normální split, je podle mne zbytečné připlatit pár tisíc za model MATRIX (ASH-18AIM2 PT). Leda, že by zkratka PT znamenala nějaké topné tělísko které pomáhá při odmražování venkovní jednotky?
Zdravím pánové, taky plánuji koupi Matrixu 2(18), pro používání v original stavu-tedy splitu. Muj dotaz- máte někdo zkušenost s dvojkovym Matrixem??Jam funguje tenhle novější model? A ještě dotaz, je tam použitý dvojrotační kompresor? v manualu je uveden akorat čínský výrobce a typ, ale jestli single,nebo twin..o tom nic...Předem díky, Axel.
Tak za ty prachy co ta klima stojí se samozřejmě nedá očekávat twin. Tohle maj až vyšší a dražší jednotky. Nelze očekávat že výrobci daj do svejch nejnižších modelů nějaký výstřely techniky, to si šetřej do jinejch modelů za jiný prachy . . . ;-)
Tak třeba Toshiba suzumi plus, sice teda v 16ce, ale papirově skoro stejny vykon ma twina, cena 25800 s 21% dph:\, ale teda sinclair 24už ma twin rotary....-vše bráno podle servisniho manualu, ale snad se to shoduje...
no,jak jsem psal, dle dostupnych dat má 24 twin... ale ta 18ka mě teda zklamala...už jsem byl pro ní rozhodnutý,taky jsem se smiřil s tim, že je to čína...ale asi nebudu zbytečně vymýšlet a dám přednost Toshibě:\
Jo taky se mi ta Toshiba líbí, upřímně jsem o tomto modelu za rozumnou cenu nevěděl. No jsem zvědav, jestli tady ještě někdo nepřispěje s nějakým zajímavým poznatkem.
Také bych měl typ, již několik dní ležím v internetu a po všech možných srovnáních mi ja ko velmi zajímavá alternativa vychází Panasonic KIT-UE18-RKE 5,0 kW, dá se momentálně sehnat za cca 25 000,- s DPH a parametry velmi zajímavé - topný výkon 0,98 - 7,7 nom. 5,4 a hlavně při -7°C topný výkon 4,79 kW. A myslím si podobně jako Toshiba, Mitsubishi ap. je to přeci jenom snad trochu "lepší" dálný východ.
Přesně tento model od Panasoniku mám v hledáčku už delší dobu a nejspíše do něj příští rok půjdu. Dá se sehnat i za 24 000Kč. Dokonce se mě k tomu podařilo sehnat i servisní manuál . . .
Já už mám objednáno, dorazí v úterý. Servisní manuál mám také, ale není uplně přesně pro tuto jednotku. Je pro UE18QKE. Zajímal by mne rozdíl? Jak jsem koukal asi minimální, většina parametrů je totožná. Nebylo by možné poskytnout odkaz na Vaši variantu. Moje varianta manuálu pro zájemce http://www.climamarket.bg/wp-content/uploads/Panasonic-UE-YE_QKE-Service-Manual.pdf .
No tak ten Panasonic vypadá taky zajímavě a teď otázka, v čem tkví hlavní výhoda twin rotary kompresoru jako třeba u té toshiby? Teoreticky mě napadá jen, že by mohl být tišší a rozumně topit i při -15.
no ten panasonic yl pro mě nej favorit skrze cenu, nějakych 22 tis. s dph...papiroe hpdnoty super,velka vnitrni jednotka...super:)...ale ty udavane hodnoty mi teda přijdou trochu mimo-při -7 mit 4,8kw...jasně,ovlivnuje to hromada okolnosti...ale třeba ta Toshiba ma i přes vyspělejší techniku uvedenych při -5 kolem 60% nominalniho vykonu...
ted mě zaskočilo vrchni-nově založene vlakno s Toshibou...:\\ Ja si teda nedělam iluzi,že by mi měla klima ropot v minus deseti s nějakym extra vykonem...ale ldyby mi utahla domek lehce pod nulou bez pomoci,byl bych spokojeny:)
Co jsem zjistil, tak Mitsubishi taky topí v -10°C bez problémů a pokud se podíváte do servisního manuálu Sinclaru, tam ten graf poklesu je celkem přijatelný. U Toshiby je ten průběh docela tristní. Je otázka co je zbožné přání výrobce a co realita
Jen bych doplnil k tomu mému vláknu - určitě bych nepochyboval, že Toshiby jsou vhodné na topení. Znám několik lidí, co je mají a všem funguje bez problémů. Kolega má multisplit RAS-M18UAV, topí trvale na 24 st. a i teď, v těch mrazech, mu odmrazovala v řádu několika hodin až dnů. Ale neznám nikoho, kdo by ji používal na horách. Proto si nejsem jistý, jestli je to problém mého konkrétního kusu, nebo jestli v téhle nadmořské výšce prostě nejsou vyhovující podmínky pro topení klimatizací.
Pro Kubu.Také se mi líbí RAS-M18UAV.Mezi multisplity má nejlepší parametry a velký rozsah výkonu.Můžu poprosit o kontakt na vašeho kolegu co ji provozuje?Pro získání podrobnějších zkušeností z provozu klimy.Prosím na e-mail: stanislav-kudela@seznam.cz
tyto informace jsem také našel. V servisním manuálu Toshiby http://www.manualslib.com/download/924242/Toshiba-Ras-B16n3kv2-E.html je graf poklesu výkonu při topení a chlazení a ten dokonce ukazuje, že při 0°C je výkon topení asi jenom 70% nominálu. Budu raději věřit papírovým parametrům Panasonicu.
Z toho prave vychazim...ale zase-muze to byt jen nazorna ilustrace kompresoru do klimosek vyssich serii. nevite, jak ma pqnasonic zajisteny servis? Poskytuji zaruku 2roky na celek a 5let na kompresor... Je to tak?
Ten kompresor typu R 2 je uveden právě u těchto klimatizací. Pokud jsem koukal i LG a další mají v základních řadách twin a pokud se podíváte on ten Panasonic za standartní cenu není zrovna lidovka. S to zárukou předpokládám, že ano. Všude to uvádějí. Já vycházím z toho, že v případě nějakých problémů se stejně asi záruky těžko dovolám, pokud z toho udělám bastl. Předpokládám, že alespoň nějakou základní životnost toto zařízení mít bude. Pořád to není TČ za 10 x tolik.
TaktLG ma u standard inv. Twin az u 24-tedy stejne jako sinclair.. Ja chci prvne zkusit klimu vzduch-vzduch,potom podle pohodli/potreby bud predelat na vzduch-voda,nebo nechat takta dokoupit dalsi na lehke ohrivani radiatoru.
Pokud dobře koukám, tak jsou tam kompresory odlišné. Po dohledání 18 single, 24 twin. U Sinclara mi vadí absence eev ventilu - horší rozsah a následně asi i účinnost regulace.
v manualu,ktery uvádím já je to jak píšete, v manualu od Boryse jsou uvedene stejne kompresory. Ja doufám, že ten Matrix bude jako vzduch-vzduch fungovat dobře...
Tahle diskuse je pro me od pana boha v pravej cas. 14 dni v tomhle vyberu jezim a vyselektoval jsem nezavisle na diskusi presne tyhle modely od Daikinu Toshiby a Panasoniku. Od vsech mam stazeny manualy vsechny maji twin (kazdy vyrobce pro nej ma svuj obchodni nazev ale je to stejnej princip. Daikin i Panasonic si co jsem vygooglil vyrabi kompresory sami Toshiba kupuje od velky Cinsky chladarsky firmy. Vsechny maji stejny hydraulicky zapojeni stejny osazeni cidel teploty a vsechny EEV ventil. Osobne se mi nejvic libi Panasonic (papirovy parametry- nejlepsi rozsah regulace a vykon- skvela cena). Jen bych to potreboval posvetit od nejakyho praktika co tech klimacek nainstaloval vic a ma servisni zkusenost- dostupnost dilu atd. I kdyz jsem slysel ze 4 cestnej ventil, EEV a i vice veci pouzivaji vsichni stejny. Jakoukoliv osobni i budouci zkusenost s prestavbou bych uvital. caly@volny.cz
Ton jsme dva, favority mám, ale vybráno ještě ne, to je dilema... snad spolehlivý Panasonic nebo Sinclair? s dobrou dostupností dílů při případné poruše. Nemůžu už to najít, ale zdá se mi, že jsem někde četl, že jsou Sinclairy celkem poruchové, dokonce se mi zdá, že k vůli toho od nich ustoupil i pan Šritr a místo toho nabízí DAIKIN a samozřejmě "rolls royce" MITSUBISHI.
Sinclair jsem vyloučil už dávno. Tak nějak všechno od nich je low-end a celý to je ojebaný jak jen to jde. Proč asi nemá 18 a 24 verze EEV a jen kapiláru? A co jsem viděl vnitřky těch jednotek, DPS, atd. Nevím no, moc se mě ty výrobky nelíběj. Rozhodně lepší pocit co se kvality konstrukce týče, budu mít z toho Panasonika, nebo z tý Toshiby. Třeba se mě nelíbí ani to, že Sinclair venkovní jednotky jsou papírově hlučnější oproti jinejm, výkonově podobnejm. Co jsem koukal, tak třeba zde zmiňovanej Panasonic má kompresor opláštěnej 3 vrstvama nějaký zvukový izolace. Co se týče Mitsubishi, tak bych ho bral hned, ale problém je cena. Smysl předělávat by měla snad až FH50VE a to je zas celkem raketa za tu jednotku . . .
Mi nabizi instalační firma na sinclaira zaruku 5let, se slovy-"vím, že k Vám na opravu nebudu muset..".. ale kdyby, tak prý může mít ND do druhého dne....tohle mi bohužel nikdo jiny nabidnout nemohl...
Díky. Takže manuál sedí. Jsem řád, že nejenom já mam tohoto brouka v hlavě a mě myšlenky se odebírají stejnou cestou jako u kolegy Drabka. Nakonec jsem volil kompromis Panasonic s tím, že pokud by náhodou byl výkonově slabý tak z něj udělám klínu pro rodiče a holt přitlačím a koupim Mitsubishi.
Provozuji doma modifikovanou klimatizaci Sinclair ASH 48 již osmou topnou sezonu.Je to on-off původně s kapilárovou expanzí,dům nám vyhřála do +4°C a potom už nestíhala zvláště když byla vysoká vlhkost a jednotka často odtávala.Druhou topnou sezonu namontován eev Carel s driverem Dixell a výkon se zvýšil o 30%,dům bez problémů vytopí i při -10°C,výkon měřen měřičem tepla Siemens UH-50.
Ještě dotaz pro ty, kdo již topite. Resim jestli jednotku zavěsit na konzole prodělané k soklu RD a venkovní jednotku dat přes silentbloky na ně. Bude to na druhé straně domů, spaní v patre nebo raději jednotku na podstavec na terén mimo budovu. Je to přičiněním klimatizace a myslím,že by s upevněním na sokl neměl být s vibracemi vzhledem k velikosti jednotky problém. Klímy se běžně na zeď montují, dokonce přímo proti vnitřní jednotce. Nejde mi o hluk, z toho strach nemám. Jde spíše o nějaké vibrace, které by teoreticky do budovy mohly jít. Vím, že rozhodnutí je na mne, ale není nad zkušenosti těch, kteří již fungují.
Znovu opakuji zkušenost z praxe - Matrix 24 AIM PT vytopí starý dům bez zateplení o ploše 220m a tepelné ztrátě cca 12kW i při -5°C - do radiátorů a naproti tomu Matrix 24 AIM2 PT nevyhřeje nový dům s podlahovkou o ploše 180m z tep.ztrátou 8kW!Nejedná se jen o dvě instalace,ale o 5 domů.Zatím jsem nezkoumal použité kompresory,ale myslím, že v druhé generaci jsou kompresory slabší.Už vícekrát se stalo,že s příchodem nového typu přislo k snížení výkonu,což považuji už za chronickou nemoc Sinclairu.Klimatizace sinclair montuji víc jak 10let,ale hlavně jako kondenzační jednotky k chladírnám a chladicímu nábytku.Ze zhruba 800ks bylo asi 12 reklamací,většinou únik chladiva na filtru,1x vadný kondenzátor kompresoru.V porovnání s jinými výrobci patří tato "čína" mezi bezproblémové.Vadí mně změna typu každým rokem,toto je výsada Sinc.a hlavně LG.
To, že každá další generace klimatizací je o něco slabší nebude chronická nemoc jen Sinclairu a LG, ale asi důsledek Kjotského protokolu (omezování skleníkových plynů). Ten zavazuje výrobce s každou další generací klimatizací použít méně chladiva a méně mědi. Sinclair to asi dodržuje - rok 2011,NORDIC24-2,4kg chladiva, rok 2013,MATRIX24-2kg chladiva, rok 2015, MATRIX24 2 SERIES-1,8kg chladiva a venovní jednotka MATRIX2 váží už o 13kg méně než MATRIX1 !!, takže to šetření se musí někde projevit.Nevěřím, že ostatní výrobci postupují jinak, nedělal bych si iluze.Sinclair je, dle chlaďařů co je montují, opravdu bezproblémová značka s minimem poruch, dovozce má myslím veškeré ND skladem v ČR a posílají je obratem.
O bezproblemovosti Sinlairu jsem taky slyšel- z více stran. Dostupnost ND-vícemeně-do druheho dne je fajn-nevim, kolik jinyh značek klim. ma tuhle možnost...?
Takže to bude za 7let dávat 7kW klimačka 1kW?To je určitě blbost.Nejvíce se šidí domácnosti,tam to nikdo nepozná,ale v distribuci potravin se teploty tvrdě kontrolují,myslím,že u vyšší řady (komerční klima) jako je ASGE něco takového ani nejde.Až bude příležitost,chci vyzkoušet Sinc.ASGE24AIN s regulací od Nepa.
S Vámi tu začíná být sranda.Dát 24 klimu do TZ 12kw. Nordic dává při odběru 4kw výkon 8kw. Dvojka Matrix při 2kw dává 6kw. Chybí 2kw.Která mašina je lepší?
Za 7 let to s výkonem tak drastické jak píšete určitě nebude, to by byla opravdu blbost. Výkon bude "na knap" s deklarovanými parametry, ani wat navíc (NORDIC24 šel lehce vybudit na 150% deklarovaného výkonu), chladiva bude lehce přes 1kg ( výkonostní řada "24") a vnější jednotka tak ještě o 20kg lehčí a bude tam dvakrát více elektroniky a chytrých regulací než dnes... To je jen můj odhad podle vývoje posledních let.
Souhlasím s Vámi,jenom je na tom smutné to,že se musí člověk stále učit a získané zkušenosti nejsou na dlouho.Mně dělají hlavně starosti s diagnózou poruch.Rozumím také tomu,že cena zařízení=hmotnost.
Hledám někoho kdo by mi udělal přestavbu Sinclaira matrix 18AIM PT, loňský model, přes swep do topení, sám si netroufám ani s nabízenými radami pana Sniehotty (s díky za ně). Jsem z Ostravy, teď s ním topím vzduch/vzduch. Pro bivalenci mám el. kotel Protherm Ray 12kw.. Měl byste zájem? Nebo kontakt na někoho kdo by to zvládnul? Díky
Dum cca 120m2, dobra dispozice, topim 22-23 st.C obvak/kuchyn a samovolne zbytek domu pak podle venkovni teploty kolisa mezi 19 a 21 st.C.. Kdyz topil puvodni majitel el kotlem tak celkova spotreba v penezich byla cca do 40000,- Ja topim klimou, jen odpoledne a vecer se pousti kotel kvuli komfortu a podle odectu elektromeru to vypada, ze se vejdu do 25t za komplet elektrickou domacnost, ale uvidim az v breznu jak to skutecne dopadne. Vnitrni jednotka neni ticha a vzhledem ke sve velikosti honi dost vzduchu, pri vyberu mista instalace je treba vybrat tak aby vas ten proud vzduchu neobtezoval nebo jeste lepe poridit vice mensich jednotek, budou tissi a teplo bude distribuovano rovnomerne. I minuly tyden kdyz byly ty -15 st.C mrazy, topila klima dobre, teplota v dome stagnovala az pozvolna klesala. Mam ytong 44 a 10cm polystyrenu. Elektrinou varime, svitime, ohrivame vodu v bojleru a topime.. Jednotku ma na konzole na baraku, to uz bych neudelal, pri urcitych otackach se vibrace, i pres pouzite silentbloky, prenaseji do konstrukce, to bude asi tim ytongem.
Byl jsem se kouknout na elektromer, od 1.1.16 do teď VT 77kwh a NT 288 kwh a to bylo zrejme 10 nejchladnejsich dni v tomto roce. O predelani na vzduch/voda uvazuju hlavne proto, abych mel teplo rovnomerne a bez proudeni vzduchu, tzn jen z pohodlnosti.. Funkcne mi original vzduch/vzduch odvede praci, kterou ocekavam. Vetsinu sezony jsem poustel do radiatoru 40 st.C kdyz to venku slo vyrazne pod nulu tak 45 a max bylo 50. To by mel Siclair v pohode zvladnout po vetsinu topne sezony a jako rezerva je tady el kotel, ten to pokryje a v teto kombinaci. Navic mam komin a na nej neni napojene nic, tak jestli se nam bude chtit poridime pro pohled na plameny krb, ale to jen jestli se nam bude chtit :-)
Mohu poprosit o kontakt? Budu taky pořizovat klimatizaci a až jí namotuji budu jí potřebovat po chlaďařské stránce zapojit, bydlím na Žermanické přehradě. Dalo by se případně nějak domluvit?
Me bezi 13 let kondenzacni jednotka Acson 15 KW 3 faze vykon. Se scroll kompresorem ON -OF taky jenom s kapilarou. Bezi do 300L aku.nadrze s vnorenym Cu prutokovym vynenikem (topeni vc.TUV). Komple rizeni samo-domo bez jediny zavady. Ale ten nerizenej TEV mi lezi v zaludku celou dobu. Myslim ze v tom obrovskym rozsahu od -10 do +30 (v lete pro TUV) je ten nerizeny TEV hodne hrubej kompromis a vykon urcite bude jak rikas o hodne mensi. Reseni eev Carel s driverem Dixell mam uz taky par let v hlave ale nechce se mi do toho vrtat kdyz to topi takovy leta. Proto trvam na tom EEV pri stavbe dalsiho ted uz invert.stroje.
Není to zázrak,jednotka po montáži eev plně využívá plochu výparníku,zvýšila se odpařovací teplota,podstatně snížilo namrzání a interval pro odtávání,výparník namrzá i zevnitř,protože to nastřikuje nejdřive ve vnitřním výměníku.Co je podstatné,tak u eev je větší hmotnostní průtok chladiva než u kapiláry z toho důvodu,že při nízké venkovní teplotě chladivo pouze "proteče" a nahromadí se v akumulátoru v sání kompresoru.Myslete si o mě co chcete,pro další montáže TČ budu už vybírat pouze jednotky s eev.
Při venkovní teplotě -5°C topí TČ lépe jako při +2°C,protože je sušší vzduch a jednotka skoro neodtává.Doma mám ale regulaci Dixell ichill,která umí odtávat jednotku jenom když je potřeba nezávisle na čase.Matrix 2 mám na třech domech na 2 mám první generaci.Na jednom novém baráku s podlahovkou to celkem vyřešila montáž TEV na zbylých dvou to TEV nevyřešil a topí jenom do +2°C a to ještě s podchlazením venkovního čidla (přiloženo na výparník).
Vše je o topném systému.Pokud někdo nechápe princip tč,tak mu nepomůžou ani tři eev. Dvojkový matrix je velice úsporná mašina,ovšem jako každé tč né při všší otopné vodě. Já montuji bezakumulační podlahovky do nezateplených objektů a nemám problém.
Dobrý den. To mně zajímá. Mohl by jste to více rozepsat nebo jestli máte nějaký web kde bych se dočetl více? Blíží se chvíle kdy budu muset taky nějak udělat podlahovku tak bych rád znal co nejvíce možností a materiálů. Děkuji za odpověď.
Zdar diskutérům, pěkně to rozjíždíte. Kolikrát přemýšlím jestli by nebylo i s ohledem na finance spřáhnout dvě slabší jednotky, který většinou všechny mají EEV. Ta ztráta, že se točí dvě vrtule by se myslím srovnala tím, že přechodný období by byla zapnutá jen jedna jednotka. Jen ty dva deskáče by byli krapet vyšší náklad a odpor pro oběhovku. Jinak jak tady řešíte ty účinnosti a tak - někteří víte, že provozuju Nordline AUS 18 přibližně na takovej barák jako má Kamil, a když ve větších mrazech vidím teploty Sinclairu a LG, tak se u toho mýho plecháče musím jen smát. Jenže stejně topím, mám teplotu jakou potřebuju a na náklady se držím stejně s chlapama. Z toho pro mě vyplývá, že jsou určitě super mašinky, ale zbývá otázka, jestli se dají bez větších komplikací a nákladů ''vybastlit''
Znova píšu,že to není o eev.Nordline proti dvojkovému matrixu dává větší výkon,ovšem s nižším COPem čili je méně ekonomický. Mám zapojený Matrix2 a víc jak 6kw z něj nepojede při jakékoli venkovní teplotě.Ale ten COP je daleko lepší. Taky uvažuji jak ty,dát dva stroje.Počkám na konec zimy,jestli se to vůbec vyplatí,kolik projede spirála.
Nordline byl můj omyl a upřímně je parodie na to co píšou k parametrúm vytápění, jako že třeba topí do -15. Mít všude podlahovku tak je mi to jedno. Už loni jsem musel dát vnitřní čidlo na trubku zpátečky a lepší. Letos začátkem sezóny jsem čidlo přesunul na výstup z výměníku a ještě lepší (na tu bídu). Jedině tak využívá pěkně rozsahu otáček a dává teplotu, kterou od něho chci. PTčkem řídím jen teplotu, kdy mi připne 2 kw patronu v EK, kdyby klima nestíhala. Brácha už se taky rozhodl pro fofrník do baráku, má jen podlahovku a viděl jsem to na 24, ale hodně teď přemýšlím jestli nejít např. do dvou 12 elementů....
Dva stroje do kaskády by asi šli dát, jen jde o to jak se chovají slabší sinclairy protože oni sice mají EEV ale do série s kapilárou která asi omezuje max průtok chladiva, což by mohl být někdy problém jako u Radovana
Dobrý de, pánové:-) já doplňuji- mám nainstalovanou klimu -Matrixe 2, 18ku, vytápěná plocha cca 75m čtv., starý dům-kámen,cihla,hlína...klima fičí od uterka, při mínus pěti začíná venkovni jednotka namrzat-asi tak jednou za 2-3 hod...při mínus 13ti pořad topí-barak utahne v pohodičce na 20-21 stupnu... nevěřil jsem tomu, ale fakt to funguje....to jen tak na okraj. vím, že se tady zabýváte modifikacemi, ale tohle je pro ty, co nevěří, že vzduch-vzduch taky funguje:-)
Mám úplně to samé co Axel a taky bez modifikace i podobnou podlahovou plochu a zrovna mi už pár dní tvrdne beton ve ztraceném bednění na které půjde klimatizace posadit, doposud je namontovaná na soklu na konzolích a vibrace jsou slyšet při nízkých otáčkách kompresoru a hlavně při prudším rozbíhání na vyšší otáčky a nebo při prudkém poklesu otáček. Jinak odmrazuje , tak jak sama uzná za vhodné někdy frčí s námrazou i v řádu hodin a někdy sem ji viděl odmražovat už při jemné námraze.
Díky za info. Přendaváš jí hned po 3 měsících provozu, to asi opravdu nebude nic moc poslouchání. Montoval jsi jí sám, nebo chlaďař? Kolik si případně chlaďař bere? Mě přijde těch cca 5 tisíc (co jsem tak našel /bez materiálu/) docela dost. Asi neumím hledat na internetu, protože jsem nebyl schopnej najít nějaký video, kde by byla venkovní jednotka v provozu na alespoň 3/4 výkon.
Zdravím, budu kupovat a montovat lištu na trubky co povedou k venkovní jednotce včetně trubky na kondenzát a propojovacího kabelu a váhám jaký rozměr zvolit, jelikož průraz stěnou dle manuálu je 55mm, tak by teoreticky měla stačit lišta 60x60? Poradíte prosím někdo?
Dobrý den, Sinclair připravuje a již má v nabídce nový typ nástěnných jednotek s označením KITE.Tyto jednotky navazují na Matrix první generace,např.24 má rozsah výkonu 2.1-9.4kW a vstřikování chladiva je provedeno proporcionálním elektronickým ventilem.Cena zatím není známa.Matrix 24 dává do vody 35°C při venkovní teplotě 5°C 10.8kW s příkonem 3.2kW.
Pro Ondru: No ono bych tu jednotku asi usadil na betonové sloupky hned, ale koncem ledna se betonuje blbě :D Jinak ty vibrace, zas tak strašné nejsou jedná se především fakt hlavně o ten prudký pokles otáček, když má jednotka skoro natopeno a sníží výkon, zvuk bych přirovnal, jako když vám pod barákem projede při zavřených oknech nějaký diesel, nebo jak já babě říkám jak kdyby na obloze přelétl vrtulník :D. Ale jelikož jsem kutil a člověk neposedný, tak jsem ty betonové sloupky prostě udělal a sám jsem zvědavý na výsledek, až se moja vrátí z obchodu tak to shodíme z konzole a posadíme na ty patky. Jinak zapojení chlaďařem mě vyšlo na 3800,- Potrubí 4m, zapojení potrubí a odvzdušnění, jinak jsem si vše připravil sám, namontovat vnitřní jednotku je hračka, montuje se pouze montážní plech na pár hmoždinek na který se pak jednotka pověsí, udělat průraz do cihlové zdi šířky 30cm taky v pohodě, no a namontovat na sokl konzoli a posadit na to venkovní jednotku taky moucha, tak nevím proč za tohle zbytečně někomu platit, jinak jsem elektrikář a kabely jsem si taky připravil a zapojil. Co se týče hluku vnitřní jednotky, tak máme ventilátor nastavený na automat, takže se podle potřeby samy regulují otáčky (3 rychlosti) a na ty vyšší to většinou jede na pár minut, pak už má jednotka skoro natopeno a jede na ty nejnižší, u kterých já v pohodě spím, když si chci dáchnout v obýváku na gauči, už jsme si na to dá se říct zvykly a třeba při televizi to není na 1 stupeň ani slyšet. Do té doby jsme byli otroci krbových kamen a nyní je ten komfort úžasný, doma pořád 22-23°C, žádný prach a bordel, paráda. A když si vemu, že jsem za září,říjen,listopad a prosinec spálil dřevo za 6000kč a za únor mi klíma sežrala 550kW za březen 520kW x 1,6kč za nízký tarif, no tak se nabízí otázka proč se proboha otravovat se dřevem a mít doma kotelnu :D
Normálně od čezu, Tarif čez garant plus, přimotopný D45D NT 1,6kč VT 2kč roční poplatek za jistič 3x20A mě vyjde na 4500kč no a poplatek za obnovitelné zdroje, to se ještě uvidí, ale teoreticky by to mělo být 450kč za 1 spotřebovanou MWh. vše se dá spočítat zde http://www.cez.cz/cs/elektrina/garant-plus/cenik.html
Vypozoroval jsem drobnou chybu Matrixu :D , Při topení nemám nastavený výdech swing úplně do země, ale kvůli stolu pod klímou o jeden stupeň výš, aby to nefoukalo přímo do stolu, ale až za stolem do země. Jenže, když má klíma natopeno, vypne se a číhá až spadne teplota, pak začne zas topit, ale už někdy potvora nevrátí křídlo výdechu do té předposlední polohy, ale do té poslední, kdy mi to fouká do stolu :D , musím ručně projet všechny varianty swingu a nastavit předposlední stupeň :-o